Android TV 8.0 Oreo on Philips 65PUS7601 UHD TV – reviewI tested Android TV 8.0 (Oreo) on the Philips 65PUS7601 UHD TV from 2016 lineup. Check out how the new platform looks and performs.

News about the update:

****************************
Additional info and links:
****************************

For more tips and tricks as well as reviews of modern TVs, please visit my YouTube channel:

Visit my calibration store:

Check out my new gaming channel:

Buy TVs on Amazon:

Germany:

UK:

France:

US:

Follow me on Twitter:

Follow me on Facebook:

Sell your own digital products on Payhip:

13 Replies to “Android TV 8.0 Oreo on Philips 65PUS7601 UHD TV – review”

 1. ryvaenge

  Assistant broken for everyone on philips? I bought a 65PUS8503, can`t cast to it with google home, or control like my smarthome from the tv. Casting from phone to tv is OK.

 2. Nail efe İnce

  49 inç Philips Android televizyon aldım. Servis gelip kurdu ve servis gittikten sonra telefonumdaki görüntüyü televizyona aktaramadım. Uğraştım yapamadım Vatan bilgisayarda iade almadılar servis gönderdiler. Servis de yapamadı. Sonra dükkanlarına götürdüler.

  Yazılım manyağı yaptılar televizyonu. Zor bela tanıttılar ama televizyon serviste yine tanımakta zorlandı. Bir tanıyıp bir tanımadı telefonu. Şimdi 2 günlük Android televizyonum servis yolculuğu başladı. Telefonum komşunun L**marka televizyonu hemen tanıyor hem de programsız. Aynı marka arkadaşımda da var onun televizyonunu tanıyor gel gör ki benim televizyonda sorun var tanımıyor. Vatan Bilgisayar kabul etmedi. Bence televizyonda Android almayın kesinlikle.

  Yazılımla donanım arasında sorun çıkmakta. İlk elden bana yanlış yaptı Philips bakalım iademi alırlar yoksa televizyon gezdirip gelirler mi? Soğudum televizyondan. Kumandası da çok ağır. Bin pişmanım Vatan bilgisayardaki satıcının gazına geldim. Eğer İnternetten alın ki iade etme olasılığınız yüksek. Vatan 2 günlük televizyonu tövbe billah kabul etmedi. Sanki başka yerden almışım. Philips ütü yapsın. Evde Philips süpürge makinesi var fakat kulp yapmayı unutmuşlar. Süpürge makinesinin mühendisi erkek sanırsam. Philips Android televizyondan şikayetçiyim.

 3. John Grant

  I have just received this Android 8 update via a OTA today for my Philips 903 OLED, is it OK to update to this latest version and if yes should I just do the update without any factory re-setting? Many thanks, John

 4. John Grant

  A really good review of the new Andriod 8 update which makes me worried now as I have just purchased the Philips 903 oled and the main thing that I have now noticed is the lip sync issue while watching normal HD programs, not very happy about this.

 5. Ercan çayir

  selam çok güzel bigiler veriyorsunuz teşekkür ederim öncelikle sizden philips 49pus7503 modeline en iyi renk ayarı yapdığınız bir video çekebilirmisiniz teşekürler

 6. Vlad Avram

  So the performances issues were not present in the previous Android version?

  I have Android 7 on my Philips and none of those issues are present besides the 15 sec boot time

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *