Sonunu Düşünen Kahraman Olamaz: Google, Huawei'yi Banladı! (Peki Huawei Ne Yapacak?)Twitter’daki Anketimize Katılmak İçin:

Sonunu Düşünen Kahraman Olamaz: Google, Huawei’yi Banladı! (Şimdi Huawei Cihazlara Ne Olacak?)

Merhaba sevgil Webtekno takipçileri! Bu videomuzda ABD-Çin gümrük savaşlarında gelinen son noktalardan birisi olan Huawei cihazlarının Google ürünlerinden banlanmasının detaylarına bakacağız.

Şimdi arkadaşlar bi laf var önce bi onu söylemem lazım: Filler tepişirken çimenler ezilir. Buradaki çimenler biz oluyoruz maalesef. Meselede bilmemiz gereken en önemli ayrıntı Çin-ABD arasındaki gümrük savaşıdır. Şöyle düşünün Çin son 10 yıldır ekonomik anlamda ABD’nin yamacına doğru gelmiş durumda. Yani Çin’in dünyanın en büyük ekonomisi olmasına ramak kaldı diyebiilriz. Bu durum kendisini dünyanın sahibi sanan ABD’nin tabiki de hoşuna gitmiyor.

Tabiki de bu çılgınlığın başında Trump var. Daha geçtiğimiz günlerde Çin menşeili ürünlere 200 milyar dolar değerinde uygulanan gümrük vergisi 2 katına çıkarıldı. Yetmedi yeni ek vergiler geleceği de açıklandı. Tabi Çin’de boş durmadı. 1 Haziran’dan itibaren geçerli 60 milyar dolarlık ticari ürüne ek vergi uygulaması getirdi.

Ortalık geriliyordu….Peki bu gerginlik nereden çıktı?

ABD, Çin’i adil olmayan ticari uygulamalarla suçluyor. Tüm olay geçen sene buradan başladı. Kaynağında ABD, Çin’i fikri mülkiyet haklarının ihlali ile suçladı. Buna ek olarak ABD, Çin’e: “bizim 419 milyar dolarlık ticaret açığımız var. Sen bizden bu kadarlık alışveriş yap ve bu açığı kapat” diyor. ABD’nin derdi ihracat ile ithalat arasındaki farkı ifade eden dış ticaret açığını kapatmak. En azından bu durum Trump’ın ana politikalarından birisini oluşturuyor. Bu açık Çin’in 2001 yılında Dünya Ticaret Örgütü’ne girmesiyle ciddi anlamda palazlanıyor.

Tabi bu durum farklı pek çok ülkeyi de ekonomi anlamda etkilyor. Mesela IMF, bu iki ülkenin ticari savaşı nedeniyle 2019 tahminlerinde küçülmeye gitti.

Bu durumdan etkilenen ürünler neler?

ABD’nin uyguladığı gümrük vergilerinden etkilenen ürünler arasında başı telekom cihazları ve bilgisayar sarf malzemeleri çekiyor. Ekrandaki grafikte de görebileceğiniz üzere en tepede telekom cihazları bulunmakta.

Peki şimdiye kadar hangi ürünlere vergi uygulandı?
ABD, geçen sene Çin’e 250 milyar dolarlık gümrük vergisi getirdi. Pekin tarafı da bu duruma 110 milyar tutarındaki Amerikan ürünlerine uyguladığı vergi ile karşılık verdi.
Ekran görünen grafikte de gördüğünüz gib ABD’ye ithal edilen Çin malları 539 milyar doları bulurken Çin’in ABD’den ithal ettiği mallar 120 milyar dolar bareminde kalıyor. Neredeyse 5’te biri diyebiliriz. Bu durum Trump’ın içine sinmiyor demek ki.

Trump’ın ana derdi hem Çin’le olan ticari açığı kapatmak hem de üretimin ABD dışına kaymasını engellemek. Ne oluyorsa bunun yüzünden oluyor.
Bu sürecin en önemli sonuçlarından biris de bu gün patadı: Google, Huawei’nin lisanslarını iptal etti.
Peki Huawei Cihazlarına Ne Olacak?

ABD, Huawei markasını kara listeye aldı. Google’da boş durur mu ya da belki de Trump’ın baskıyla Çin’li şirket Huawei ile olan ortaklığını bitirdi. Bundan sonra yeni Huawei cihazlar Google’ın tam donanımlı Android sürümlerine ve google servislerine erişemeyecek. Bu arada şöyle düşünün Huawei dünyanın en büyük akıllı telefon üreticilerinden birisi. Ama son tahlide ürettiği cihazlar yazılım anlamında ABD’li şirketlere muhtaç.

Bu durumda yeni Huawei cihazlar Google’ın piyasaya sürdüğü tam sürüm Android’i kullanamayacak. Bunun yerine açık kaynak kodlu Android sürümlerini kullanabilecek. Bir rahatlama gelmiş gibi ama şunu duymayı bekleyin: bu aynı zamanda Youtube, gmail, google,
google play store gibi Google ürünlerine de erişim kısıtlaması demek oluyor. Yani artık bu cihazlarda bu servisler olmayacak.

Kanalımıza abone olmayı unutmayın ►

Hepsi ve daha fazlası için :

36 Replies to “Sonunu Düşünen Kahraman Olamaz: Google, Huawei'yi Banladı! (Peki Huawei Ne Yapacak?)”

 1. pro gamer

  Osmanlı zamanında bizim iç problemler yüzünden avrupanın ilerleyip bizi geçmesi gibi tam zamanı bizim ülkemizdeki firmalar tam gazla çalışmaya devam etmeleri lazım onları geçmemiz için yada bi çaba sarfetmemiz için tam zamanı bence

 2. BlueDartHard TR

  Ben şimdi huawei p smart 2019 alsam google ile ilgili uygulamaları kullanabilecek miyim ?? kullanamayacak mıyım ???
  Ve uygulamalara güncelleme gelecek mi ?? gelemeyecek mi ???

 3. yusuf daşkun

  Ya videon tam bir saçmalık abd kendini bir halt sanıyor huaiwe bunun cevabını çok güzel verdi onlara sende oh iyi olmuş tarzı bir imada bulunuyorsun aptalmısın kardeşim bırakalım abd istediği gibi at mı koştursun ben çinin bu yaptırımlara boyun eğeceğini sanmam tam tersi google ve abd kaybediyor adamları kendi işletim sistemini geliştirmeye yittiler bu da onlar için çok iyi oldu onlara muhtaç olmadan piyasaya hakim olucaklar bu da abd için tam bir kriz demek

 4. Berkay Tokur

  bence bizim ülkede kendi yazılımı üretsin çünkü bu gidişle çoğu telefona zarar gelecek bence kendi markalarımız ortaya koymadıgımız sürece bunun ucu bize dokunacak bizde iphone gibi kendi yazılımımızı ortaya koyalım

 5. V for

  Bu işten her sonuçta Amerika zararlı çıkar tam gerizekalilar. Huawei gibi hemnçin devleti hemde Yahudi sermayesiyle desteklenmiş bir firmanın umrunfa bile olmaz ayrica çin pazarındaki müşteri potansiyeli USA in 5 katı. USA in Google ünleri araciligiyla çin pazarından muazzam geliri vardı ama artık o da yok. Trump in yaptigi kisa vadeli ve yildirmaya dayalı bir ekonomik siyasi politikadir, izin vadede ellerinde patlar.USA nin şuandaki ekonomik durumu o kadar kötü ki kime bulasip hangi ülkeyle kavga edecegini bilemiyor psikolojik bunalimdalar, dün kuzey kore, çindi bu günde İran'a bulaşıyor lar böyle giderse USA in dünya liderliği önumuzdeki 10 yıl icinde biter yerini beklenmedik bir devlet alır ?

 6. emir inan

  neden bizim kendi arama motorumuz yok neden yabancı şeyler kulanıyoruz onlar yapıyo biz neden nedennn bizde insanız sony japon markası mı yoksa çin mi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *