Sony Xperia 1 II vs Huawei P40 Pro kamera karşılaştırmasıSony Xperia 1 II vs Huawei P40 Pro kamera karşılaştırması videomuzda Sony’nin yeni nesil telefonunun varsayılan kamera arayüzünde yaptığı otomatik çekimleri Huawei P40 Pro ile kıyasladık.

İyi seyirler…

HWP Ailesine KATIL’mak için;
HWP Muhabbet Facebook Grubu;
HWP Facebook;
HWP Instagram;
HWP Twitter;
HWP Telegram;

Track: Linko – Goodbye [NCS Release]
Music provided by NoCopyrightSounds.
Watch:
Free Download / Stream:

Heartfül of Kerøsene – Jeff II
Creative Commons Attribution
Free Download / Stream:
Music promoted by Audio Library

Cali by Wataboi
Creative Commons — Attribution 3.0 Unported — CC BY 3.0
Free Download / Stream:
Music promoted by Audio Library

29 Replies to “Sony Xperia 1 II vs Huawei P40 Pro kamera karşılaştırması”

 1. Barbatos Patos

  Huawei gece modu da iyi değil aslında. Manzara fotoğrafını, sanki güneş batmak üzere gibi aydınlık göstermiş. Yetersiz ışıkta işinize yarayabilir, ama gerçeklikten bir hayli uzakta bence.

 2. Serkan Demir

  Huawie renkleri biraz açıyor bence. Gece çekimi P40 daha iyi denmiş genel olarak ama sanki gece değil de sabah güneşin doğduğu saatler. Gerçekçi mi? Saatler verilse hangisi gerçek belki çıkarabilirdik. Gündüz çekimlerinde P40 bence daha iyi ( tonlar yine daha açık ) Ön kamerada ise Sony.

 3. Sergen Karakocalı

  Bu yorumu bir Xperia Xz1 kullanıcısı olarak yapıyorum. Sony'nin türkiyeden çekilmeden önce sattıığı son telefonu kullanan birisi olarak yorumum; çekildiğinden beri bir arpa boyu yol alamamış. Hala daha insanların ne istediğini bilmeyen bir firmanın üretmiş olduğu telefonlardan ileri gidememişler. Her neyse. Bağımlılık da yaptı başka telefon kullanamıyorum ve bu durum beni üzüyor.

 4. Patlıcan Genç

  Sony ile fotoğraf kıyaslaması yapılacağı zaman Huawei, Iphone, Samsung ya da LG gibi telefonlarda her zaman diğerlerinin aynı, Sony'nin bir tık daha farklı olduğuna şahit oluyoruz. Bunun sebebi Sony'nin renkleri gerçeğe yakın vermek için RGBC-IR renk algılama sensörüne sahip olması. Bu incelemede de gördüğümüz üzere Huawei keskin ayrıntılar vermek ya da daha canlı fotoğraflar sunmak adına yapay zeka ile inanılmaz renk doygunluğu sağlıyor. Bu sağlıklı bir şey mi, benim kişisel görüşüm değil. Çünkü fotoğrafı özgün hâliyle yakalamak lazım. Sony'nin doğal renk anlayışı politikasını çok beğeniyorum. Gece fotoğraflarında diğer markalar öyle bir yapay zekayla işe girişiyorlar ki, gece havasını alamıyorsun. Her yerde spot ışığı varmış, telefonun flaşı da patlıyormuş gibi fotoğraflar ortaya çıkıyor. Bu farkı en keskin şekilde yağmurlu ya da mat havalarda yapılan kıyaslamalar ile yakalamak mümkün. Ben her zaman Sony'lerin kıyas videolarının bu tarz hava şartlarında da yapılması gerektiğini savunurum. Çünkü Sony sana havayı olduğu gibi sunarken, hava matsa mat, yağmurlu ise yağmurlu tonlarını hissettirirken diğerlerinde bunu göremiyorsun. Renkleri o kadar işliyorlar ki, havada yağmur yağarken çekilen ağaç fotoğrafında ağaç yepyeşil; çok canlı bir tonla sana gözüküyor. Yolun ıslanmış gri tonlaması sana güneş parlaması ile sunuluyor. Havadaki kapalı bulutlar az daha kasılsa gökkuşası olarak sunulacak. O kadar imkan daha iyi anlayışla değil de pazarlama stratejisi için kullanılması hiç hoş değil. Normalde fotoğraftan ya da fotoğrafçılıktan anlamayan son kullanıcı için sosyal medyalara yüklenecek fotoğrafın çok canlı olması önem arz edebilir ve bu nedenle diğer markalar işin satış kısmındaki pazarlamaya yatkın olabilir. Sony'nin bugün bu durumda olmasının en büyük sebebi de ortaya satış stratejisini göz boyamak değil, kalite olarak belirlemesidir. Hâliyle son kullanıcıdan gerektiği değeri yakalayamadılar.
  Bu telefonun en büyük özelliği Cinematography Pro ve Photography Pro. Normal kamerada eksik görülen çoğu şey oralarda yapılabiliyor. Mesela normal kamera uygulaması 4K'da 30 fps iken son güncelleme ile Cinema Pro'daki 4K 60'tan 120fps'ye güncellendi. Düşük ışık kavramı Photo Pro'da daha farklı seviyelerde oluşturulabiliyor. Sony daha çok bu uygulamalarına abanmış. Bir de Sony, telefonlarda telefoto ve geniş açılarda daha yeni oyunculardan. Xperia 1 ve 5'ten sonra 1 II ve daha güncel olacak 5 II modelleri dışında telefoto ve geniş açılı üst segment modelleri bulunmuyor. Geçiş evrelerini yaşıyorlar. Artık kullanıcılara daha fazla kulak asıyorlar. Eminim eksiklerinin de farkındadırlar ve geliştirmeye çalıştırıyorlardır. Xperia 1 III'ün çok daha cazibeli olacağını düşünüyorum kamera yönünden. Tabii o kadar övüyoruz, hiç mi eksik yanları yok dersek; bence en büyük eksikleri düşük ışıkta çekilen parlak tabelalardaki yazı ya da görsellerin parlaması. Bunu diğer markalar yapay zeka ile renk doygunluğu vererek keskinleştiriyor. E tabii bu da fotoğrafın özgünlüğünü bozuyor. Sony bunu yaparsa özgün renkleri veremeyebileceğini düşünüyor olabilir. Ama sanırım onu da Photo Pro'dayken hâlletmek mümkün. Bence HWP'deki inceleme videolarının en büyük eksikliği Photo Pro'da JPEG ile değil de RAW ile fotoğraflar çekip AP Lightroom ile düzenleme yapılmaması olmuş. Gerçekten çok değerli bir özellik telefon nezdinde.

 5. Burç Özarı

  Ben artık güncel cihazların kameralarının aslında gündüz ve gece çekimlerinde eski cihazların üzerine fazla bir yenilik ve kalite getirmediğini gözlemledim. Esas maharet diğer kameraların yapabildiklerinde, daha çok zoom veya bookeh gibi. Abartısız elimdeki Z5 ile benzer kalitede gündüz fotoğrafları çekebiliyorum, eğer cihazı sabitleyebilirsem bir yere, aynı kalitede gece fotoğrafları da çekebiliyorum. Bu yüzden yeni cihaz alacaksam daha çok zoom kabiliyetine ve ne kadar yakın açıdan net çekim yapabildiğine bakarım, çünkü renk doygunluğu, keskinlik, kontrast olarak çoğu kamera standardı oturtmuş durumda. Renk doğruluğu konusunda ise ben halan Sony'den daha başarılı bir marka göremedim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *